Topienie Marzanny

W ramach projektu pt. „Z tradycją w przyszłość” dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca ”Wiśniowa Góra” w okresie marzec – kwiecień  przybliżyło mieszkańcom naszej gminy tradycje i obrzędy związane z okresem wiosennym:

  1. Wszystko o Wielkanocy

Podczas prelekcji i warsztatów uczestnicy zgłębili historię malowania pisanek , wykonywali tradycyjne ozdoby wielkanocne, przygotowywali wielkanocne ciasta, babki i babeczki oraz aromatyczne mazurki.

  1. Wiosna idzie! „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,
                                 dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy”

Zwyczaj topienia Marzanny na ziemiach polskich sięga czasów średniowiecza. Związany jest z pierwszym dniem wiosny. Kukła jest symbolem zimy, zaś ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia oraz powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.

W Gminie Andrespol obrzędu topienia Marzanny a tym samym odpędzenia na dobre zimy z powodzeniem  dokonali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wiśniowa Góra” wraz z mieszkańcami.

 

gminny ośrodek kultury w wiśniowej górze
GOK prowadzi różnorodną działalność kulturalno-artystyczną na terenie gminy, a zespoły działające przy ośrodku występują z sukcesami także poza jej granicami.

O nas

Przejdź do treści